قوانین بازی استپ هوا + اسم های جالب برای این بازی

اگر بخواهیم لیستی از بازی های دورهمی جمع آوری کنیم بدون شک اسم بازی فتح پرچم هم در این لیست دیده می شود. از همین رو در نظر داریم یک بررسی دقیق از این بازی را برای شما در دسترس قرار بدهیم.

معمولا زمانی که گروهی از کودکان یا بزرگسالان با هم به طبیعت بروند یا در مکانی مانند مدرسه به دور هم جمع باشند تصمیم می گیرند برای سرگرم شدن بازی های گروهی همراه با تحرک را انجام دهند. یکی از این آن ها بازی استپ هوا است. این بازی تاریخچه طولانی دارد و تقریبا نوستالژی نیز محسوب می شود. در ادامه به معرفی بازی استپ هوا می پردازیم پس با ما همراه باشید.

آموزش بازی استپ هوا به زبان ساده

آموزش بازی استپ هوا به زبان ساده

در این بازی تعدادی از افراد را نیاز داریم. این تعداد می تواند تا 10 نفر یا بیشتر نیز باشد. هرچه تعداد بیشتر باشد بازی مهیج تر خواهد شد. سپس از طریق قرعه کشی یا انجام اعمالی مانند آن فردی که بازی را شروع می کند انتخاب می کنیم. فردی که بازی را شروع می کند توپ را به دست می گیرد و آن را به هوا پرتاپ می کند و باید با صدای بلند نام یکی از افراد شرکت کننده را بگوید. فردی که نام او صدا زده شده باید توپ را بگیرد. در این مرحله بازیکنان هرکدام به اطراف می دوند.

اگر فرد توپ را در هوا بگیرد باید سریع نام یک نفر دیگر را بگوید تا او نیز توپ را بگیرد. اگر توپ به زمین افتاد فرد مذکور باید به دنبال آن برود وزمانی که توپ را گرفت کلمه استپ را بگوید. در این حالت بازیکنان باید سرجای خود بایستند. فردی که توپ را گرفته است باید به سمت یک نفر پرتاب کند. اگر توپ به او برخورد کرد دارای یک امتیاز منفی می شود. اگر برخورد نکرد فرد پرتاپ کننده امتیاز منفی می گیرد. این عمل آنقدر تکرار می شود تا امتیازات منفی به عدد توافق شده قبل از بازی برسد.

مهم ترین نکات بازی استپ هوا

در این بازی افراد باید نام یکدیگر را بلند صدا بزنند و این یکی از مهمترین قوانین این بازی است. افراد نباید زیاد از محدوده بازی دور شوند و باید نزدیک بمانند. هر فرد که توپ را می گیرد باید سریع کلمه استوپ را بگوید و نباید گفتن آن را به تاخیر اندازد. همین طور افراد باید در این بازی یکدیگر را بشناسند و نام یکدیگر را بدانند.

نفرات بازی استپ هوا چقدر باید باشد؟

همان طور که گفتیم این بازی گروهی است و معمولا باید با نفرات زیاد انجام شود. معمولا این بازی با تعداد افراد بالای 10 نفر انجام می شود. اگر تعداد افراد کم باشد هیجان بازی کم می شود و هم چنین ممکن است زودتر تمام شود. پس بهتر است هر زمانی که افراد با تعداد بالا داشتیم نسبت به انجام این بازی اقدام کنیم.

نفرات بازی استپ هوا

هدف از بازی استپ هوا چیست؟

اولین و مهم ترین هدف آن برای کودکان است. این بازی باعث می شود تا کودکانی که خجالتی هستند و کمتر وارد اجتماع می شوند خود را در این بازی گروهی سهیم کنند. بعد از آن باعث می شود تا آن ها یکدیگر را بشناسند و با هم آشنا شوند. این بازی هم چنین به هماهنگی دست و پای فرد و یا کودک کمک می کند و هم چنین تمرکز را بوسیله گرفتن توپ و هدف قرار دادن افراد بالا می برد. هم چنین قدرت شنوایی کودک را نیز آزمایش می کند.

این بازی چه قوانینی دارد؟

قانون بازی استپ هوایی به این صورت است که اگر کسی زودتر از بقیه به امتیاز منفی برسد باید نامی مستعار برای او انتخاب کنیم. اگر کودکان این بازی را انجام می دهند باید این نام مستعار از قلب توسط مربی مشخص شود تا این نام باعث ناراحتی کودک نشود به طور مثال اسم یک میوه باشد. بعد از آن این فرد با این نام باید صدا زده شود. اگر امتیازات منفی فرد زیاد شود او باید به توپ بسته شود و در این مرحله فرد کنار دیوار می ایستد و بازیکنان او را با توپ می زنند. بعد از آن فرد جریمه شده از بازی حذف می شود.

تاریخچه بازی استپ هوا

از تاریخچه این بازی و زمانی که آغاز شده است و کسی که آن را خلق کرده است اطلاعاتی در دسترس نیست. اما این بازی از دیر باز مورد توجه کودکان بوده است و مربیانی که آن را به کودکان امروزی آموزش می دهند نیز این بازی را در زمان خردسالی خود انجام داده اند. پس می توان حدس زد که قدمت این بازی زیاد است و به سال های دور باز می گردد.

وسایل مورد نیاز برای این بازی چیست؟

تنها وسیله ای که برای این بازی مورد نیاز است یک توپ است. البته بازیکنان نیز باید کفش مناسب و یا لباس ورزشی به تن داشته باشند تا در صورت دویدن بتوانند راحت حرکت کنند و باعث آسیب برای آن ها نشود. توپ نیز می تواند یک توپ پلاستیکی ساده و یا توپ فوتبال باشد. از بازی با توپ بسکتبال برای کودکان باید پرهیز کرد. زیرا این توپ سنگین است و ممکن است با سر و صورت کودک برخورد کرده و باعث آسیب شود.

اسم برای بازی استپ هوا

این بازی در فرهنگ ها مختلف اسامی متفاوت نیز دارد. بعضی آن را با بازی استپ آزاد می شناسند. عده ای نیز نام بازی توپ در هوا را برای آن گذاشته اند. بازی استپ هوا به انگلیسی نیز داژبال (dodgeball) نامیده می شود. این بازی به هر نامی که باشد قوانین یکسان را دارد و بازیکنان نیز باید این قوانین را رعایت کنند.

سوالات متداول

طرح درس بازی استپ هوا به چه صورت است؟

طرح درس این بازی در اینترنت موجود است و برای درس تربیت بدنی یا پرورشی نوشته شده است. شما می توانید با جستجوی طرح درس این بازی در اینترنت به آن دسترسی داشته باشید. هم چنین می توان طرح درس این بازی را از روی بازی های مشابه آن نوشت.

فیلم بازی استپ هوا را از کجا دانلود کنیم؟

فیلم این بازی را می توان از طریق آپارات و یا سایت های دیگر با جستجو در گوگل مشاهده کرد. هم چنین امکان دانلود این فیلم نیز برای علاقمندان وجود دارد.

آیا ممکن است در بازی استپ هوا آسیب وارد شود؟

اگر موارد ایمنی رعایت نشود یا از توپ و لباس مناسب استفاده نشود ممکن است آسیب هایی هرچند جزئی به بازیکنان وارد شود. پس رعایت نکات ایمنی دراین بازی الزامی است.

استپ هوا برای چه رنج سنی مناسب است؟

این بازی برای کودکان بالای 7 سال و بزرگسالان مناسب است. برای کودکان زیر 7 سال بهتر است در مکانی امن تر و با توپ های نرم این کار انجام شود و یا این که از انجام این بازی برای آن ها پرهیز شود.

5/5 - (5 امتیاز)

mrpool

محقق دیجیتال مارکتینگ هستم. به مدت 12 سال است که زمینه تولید محتوا و ارائه اخبار جدید فعالیت می کنم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا