بررسی موقعیت های مختلف در بازی پوکر و بررسی شانس برد هر کدام

در این متن می خواهیم در خصوص موقعیت بازی پوکر برای شما صحبت نماییم. در نتیجه تصمیمم گرفتیم یکی از مصاحبه های دنیل نگرانو یکی از برترین بازیکن های پوکر در این خصوص را برای شما تحلیل نماییم.

نظر دنیل نگرانو درباره موقعیت بازی پوکر

موقعیت های مختلف بازی پوکر به چه صورت است؟

در بازی پوکر، موقعیت (Position) نقش بسیار مهمی در تصمیم‌گیری و استراتژی بازیکنان دارد. در این بازی، تعدادی موقعیت مشخص وجود دارد که به آن‌ها با نام‌های خاص اطلاق می‌شود. در اینجا به برخی از این موقعیت‌ها اشاره می‌کنم:

موقعیت Early Position (EP) در بازی poker

 1. Under The Gun (UTG): این موقعیت اولین بازیکن بعد از دیلر است و در یک بازی با ۹ نفر، UTG اولین بازیکنی است که باید کارت‌هایش را ببیند و تصمیم بگیرد. بازی از این نفر شروع می‌شود.
 2. Middle Position (MP): بازیکنانی که در موقعیت‌های وسطی نشسته‌ اند و بعد از موقعیت‌های اولیه و پیش از موقعیت‌های دیر اقدام می‌کنند.
 3. Late Position (LP):
 • Hijack (HJ): این موقعیت بازیکنی است که سومین آخرین بازیکن است.
 • Cut-off (CO): این موقعیت بازیکنی است که دومین آخرین بازیکن است. این موقعیت بسیار مهم است چرا که اگر بازیکن در این موقعیت ریزه کند، فقط دیلر می‌تواند روی او ریزه کند.
 • Button (BTN یا Dealer): این موقعیت آخرین بازیکنی است که اقدام می‌کند. بهترین موقعیت در میز پوکر به حساب می‌ آید چرا که بازیکن این امکان را دارد که همه بازیکنان دیگر را مشاهده کند قبل از اینکه تصمیم خود را بگیرد.

توجه به Blinds

 • اسمال بلایند: بازیکنی که مجبور است نیمه از مبلغ کمینه پیش‌پرداخت کند قبل از اینکه کارت‌ها توزیع شوند.
 • بیگ بلایند: بازیکنی که مجبور است مبلغ کمینه پیش‌پرداخت کند قبل از اینکه کارت‌ها توزیع شوند.

توجه داشته باشید که در موقعیت‌های مختلف، استراتژی بازی باید تغییر کند. به عنوان مثال، در موقعیت‌های اولیه باید با دست‌های قوی‌تر بازی کرد، در حالی که در موقعیت‌های دیر می‌توانید با دست‌های ضعیف‌ تر و گسترده‌ تری بازی کنید.

نظر دنیل نگرانو درباره موقعیت بازی پوکر

دنیل با یک مثال موقعیت های بازی پوکر را به طرفداران و علاقه مندان توضیح می دهد. یکی از راحت ترین راه ها برای توضیح موقعیت های مختلف پوکر این است که فرض کنید که در بازی بلک جک یا 21 که بسیاری این بازی را دیده اند شرکت می کنید. در این بازی زمانی که دیلر پوکر به شما کارت داده است و شما 14 شده اید، به کارت دهنده می گویید که به شما کارت بدهد و می سوزید و نیازی به بازی کردن دیلر دیگر نمی شود و به صورت اتومات شما را می برد.

استفاده از این استراتژی در پوکر به این صورت است که وقتی شما نفر آخر باشید اطلاعات بسیار زیادی در این خصوص بدست می آورید. برای مثال بازی تمام نفرات قبل انجام شده است. البته این بدین معنی نیست که مثلا شما بی بی و کینگ دارید روی فلاپ پیر شوید و در بازی ها معمولا کسی برنده است که اتکر و یا رانر بازی می کنه و سبک تهاجمی دارد دست را به خود اختصاص می دهد. در این بازی ها معمولا جفت بازیکن ها فلاپ را از دست می دهند.

توی موقعیت بودن یعنی بهترین زمان ممکن وقتی نظری در خصوص فلاپ، ریور و یا ترن ندارید. در نتیجه استفاده از بهترین موقعیت بازی، علاوه بر دانستن استراتژی و بهترین و بد ترین دست های پوکر می تواند شانس برد شما را تا میزان زیادی افزایش دهد.

در هر پات شما 2 موقعیت دارید

در هر پات شما 2 موقعیت دارید

در هر بازی در و در هر پات، 2 حالت به صورت کلی ممکن است برای شما وجود داشته باشد که در زیر این 2 دسته اصلی بیان می شود:

حالتی که شما بیرون موقعیت هستید

زمانی که بیرون موقعیت هستید، همانند یک بازی بوکس سعی می کنید گارد خود را بالا بگیرید زیرا نمی دانید که چه اتفاقی دقیقا قرار است روی دهد. در این زمان شما نمی دانید که پشت سر شما چه اتفاقاتی قرار است بیافتد. شما باید مراقب باشید چون در شرایط خوبی قرار ندارد.

زمانی که در این موقعیت هستید در بیشتر مواقع شما حالت دفاعی خواهید داشت و بهترین دفاع در مقابل بازیکن هایی که خیلی تهاجمی هستند می تواند برای شما فولد باشد ولی گذینه هایی همچون چک، چک ریز و گزینه های دیگر نیز برای شما می تواند با توجه به دستتان وجود داشته باشد که دلیل بر اهمیت موقعیت بازی پوکر می باشد.

حالتی که شما درون موقعیت هستید

در این حالت شما کسی هستید که می خواهید در بازی بوکس مشت بزنید، کنترل بازی و اتکر بودن می تواند با شما باشد و اختیار عمل بیشتری دارید. شما می توانید حد اکثر سود را به خود اختصاص دهید.

در این حالت با توجه به اختیار عمل بالایی که در اختیار دارید. می توانید با یک سبک تهاجمی به حریفان با جایگاه ضعیف تر چیره شوید.

سایت هایی نظیر ریور پوکر و سایت انفجار تایم برخی از سایت هایی هستند که با بازی در این سایت ها می توانید بیشتر این مفهوم را درک نمایید.

چطور می‌توانم در پوزیشن‌های ضعیف بهتر بازی کنم؟

بازی در پوزیشن‌های ضعیف یکی از بزرگترین چالش‌های بازی پوکر است. در پوزیشن‌های اولیه یا موقعیت‌های ضعیف مانند UTG یا Small Blind، شما مجبور هستید اقدام کنید قبل از اینکه اطلاعات زیادی از دست‌های بازیکنان دیگر به دست آید. با این حال، با استفاده از چند استراتژی، می‌توانید خطرات مرتبط با این موقعیت‌ها را کاهش دهید و بازی خود را بهبود ببخشید:

 1. انتخاب دست با دقت: در موقعیت‌ های ضعیف، شما باید با دست‌های قوی‌ تر و محدود تری بازی کنید. این به شما کمک می‌کند که در موقعیت‌ های خطرناک میانه‌ روی کنید و خطرات را کاهش دهید.
 2. تجنب بازی پسیو: بسیاری از بازیکنان در موقعیت‌ های ضعیف به صورت خیلی محافظه‌کارانه بازی می‌کنند، که ممکن است به آن‌ها ضربه بزند. در برخی مواقع، با ریز کردن یا افزایش شرط می‌ توانید کنترل بازی را در دست بگیرید.
 3. درک موقعیت‌ها: همیشه باید به یاد داشته باشید که در کدام موقعیت هستید و چقدر این موقعیت برای شما ضعیف است. این درک به شما کمک می‌ کند تا تصمیمات بهتری بگیرید.
 4. مراقبت از اندازه پات: در موقعیت‌های ضعیف، باید مراقب اندازه پات باشید. اگر پات بزرگ شود، خطر برای شما زیاد می‌شود، زیرا شما در یک موقعیت ضعیف قرار دارید.
 5. آموزش و تجربه: تنها راه بهبود بازی در هر موقعیت، آموزش و تجربه است. با مطالعه، تماشای بازی متخصصان و بازی کردن در موقعیت‌های مختلف، شما می‌توانید استراتژی خود را پیشرفت دهید.
 6. تجنب دخالت در پات‌های بزرگ بدون دست قوی: در موقعیت‌های ضعیف، اگر دست قوی ندارید، بهتر است از دخالت در پات‌های بزرگ خودداری کنید.
 7. بهره‌برداری از اطلاعات: اگرچه در موقعیت‌های ضعیف اطلاعات کمتری دارید، اما همچنان می‌توانید از اطلاعات محدودی که به دست می‌آورید، بهره‌ برداری کنید. به واکنش‌ها و الگوهای بازیکنان دیگر توجه کنید.
 8. مدیریت سرمایه: از شرط‌ های بزرگ در موقعیت‌های ضعیف خودداری کنید و همیشه مدیریت مناسبی بر سرمایه خود داشته باشید تا در موقعیت‌های بحرانی از دست ندهید.

آیا در هر دست بازی، پوزیشن متغیر است؟

بله با توجه به تعداد بازیکنان موجود در میز، به صورت ساعت گرد جایکاه ها عوض می شود. بدین ترتیب که اسمال به نفر بعدی و به همین ترتیب پوزیشن بیگ هم انتقال پیدا خواهد کرد. دیلر نیز همانند این 2 جایگاه همواره به نفر بعدی از سمت راست انتقال می یابد.

چه تفاوتی بین پوزیشن‌های اولیه، میانی و دیری در پوکر وجود دارد؟

در بازی پوکر، پوزیشن یا موقعیت بازیکن نسبت به دیلر یکی از عوامل مهم است که بر تصمیمات و استراتژی بازیکن تاثیر می‌گذارد. پوزیشن‌ها بر اساس نزدیکی یا فاصله با دیلر به سه دسته کلی تقسیم می‌شوند: پوزیشن‌های اولیه، میانی و دیری. هر یک از این پوزیشن‌ها مزایا و معایب خاص خود را دارد:

پوزیشن‌های اولیه (Early Positions)

 • مثال: Under the Gun (UTG)، UTG+1 و غیره.
 • معایب: بازیکن در این پوزیشن باید قبل از بقیه بازیکنان تصمیم بگیرد و کمتر اطلاعاتی در مورد دست‌های دیگر بازیکنان دارد.
 • استراتژی: بهتر است با یک دامنه دست‌های تنگ‌ تر و قوی‌تر بازی کنید، زیرا ریسک ورود به بازی با دست‌های ضعیف در این پوزیشن بیشتر است.

پوزیشن‌های میانی (Middle Positions)

 • مثال: پوزیشن‌هایی که بلافاصله پس از پوزیشن‌های اولیه قرار دارند.
 • معایب: همچنان کمبود اطلاعات نسبت به بعضی بازیکنان وجود دارد، اما از پوزیشن‌های اولیه بهتر است.
 • استراتژی: می‌توانید با یک دامنه دست‌های کمی گشادتر نسبت به پوزیشن‌های اولیه بازی کنید، اما همچنان باید مراقب باشید.

پوزیشن‌های پایانی (Late Positions)

 • مثال: Cut-off، Button، Small Blind، و Big Blind.
 • مزایا: در این پوزیشن‌ها، بازیکن بیشترین اطلاعات را در مورد دست‌های بازیکنان دیگر دارد. به همین دلیل، این پوزیشن‌ها معمولاً محبوب‌تر و قوی‌تر هستند.
 • استراتژی: با توجه به داشتن بیشترین اطلاعات، می‌ توانید با دامنه دست‌های باز تری بازی کنید، شرط‌ها را افزایش دهید، یا حتی برخی دست‌های ضعیف را بلوف بزنید.
سوالات متداول

چه اشتباهاتی در استفاده از موقعیت بازی پوکر وجود دارد؟

استفاده از موقعیت در بازی پوکر از جزئیات مهمی است که می‌تواند نتیجه‌ی بازی را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد. بسیاری از بازیکنان، به ویژه کسانی که تازه با پوکر آشنا شده‌اند، اشتباهات رایجی را مرتکب می‌شوند که می‌ تواند به ضررشان منجر شود. برای مثال نادیده گرفتن اهمیت موقعیت که بسیاری از بازیکنان تازه‌کار اهمیت موقعیت را درک نمی‌کنند و به جای اینکه با توجه به موقعیت خود تصمیم بگیرند، تنها به کارت‌های خود توجه دارند. موقعیت می‌تواند تصمیم‌های شما را به طور جدی تحت تاثیر قرار دهد.

همچنین بازی زیاد در موقعیت‌های اولیه، در موقعیت‌های اولیه مانند UTG یا UTG+1، باید بسیار محافظه‌کارانه بازی کرد. بازی با دست‌های ضعیف در این موقعیت‌ها می‌تواند به ضرر شما منجر شود. نداشتن استراتژی مشخص برای موقعیت Button نیزبهترین موقعیت در میز است و بازیکنان باید از این موقعیت بهره‌برداری کنند. اما بعضی بازیکنان این فرصت را از دست می‌دهند و به جای استفاده از مزیت موقعیتی خود، پسیو یا بی‌اهمیت بازی می‌کنند.

بازی زیاد در موقعیت Small Blindنیز می تواند تاثیر گذار باشد. اگرچه SB یک موقعیت ارزان قیمت به نظر می‌رسد، اما این موقعیت یکی از سخت‌ ترین موقعیت‌ها برای بازی است. بازیکنانی که بی‌ رویه بازی می‌کنند و به خاطر قیمت نسبتاً پایین، به طور مکرر ریزه می‌کنند، ممکن است زیان ببینند.

همچنین ندانستن چگونگی تغییر استراتژی با توجه به موقعیت سبب می شود که بعضی بازیکنان استراتژی ثابتی دارند و تغییرات موقعیتی را در نظر نمی‌گیرند. به عنوان مثال، اگر کسی همیشه با یک جفت ملکه بازی کند، بدون توجه به موقعیت خود، ممکن است در موقعیت‌های نامناسبی قرار بگیرد.

عدم توجه به موقعیت بازیکنان دیگر موقعیت شما تنها جزءی از معادله است. باید همیشه به موقعیت بازیکنان دیگر نیز توجه داشته باشید. به عنوان مثال، اگر یک بازیکن از موقعیت اولیه ریزه کند، این ممکن است نشان‌دهنده دست قوی‌تری باشد. از همین سو عدم استفاده از مزیت‌های موقعیتی نیزبسیاری از بازیکنان در موقعیت‌های متوسط یا دیر به جای استفاده از مزیت‌های موقعیتی خود، به صورت پسیو یا غیرفعال بازی می‌کنند، که می‌تواند به ضرر آنها باشد.

پوزیشن چگونه بر اندازه پات تاثیر دارد؟

در پوکر، پوزیشن (موقعیت) بازیکن نسبت به دستور چرخش حائز اهمیت است و می‌تواند بر تصمیمات، استراتژی‌ها و در نهایت بر اندازه پات (Pot) تاثیر قائل شود.

کنترل پات بازیکنان در پوزیشن‌های دیرخواست (مثل Button یا Cut-off) می‌ توانند بهتر اندازه پات را کنترل کنند. آنها قادر هستند ببینند که چه تعداد بازیکن قبل از آنها شرط گذاشته یا ریز کرده‌ اند و بر اساس آن تصمیم به افزایش شرط یا تسویه پات بگیرند. علاوه بر این ساخت پات بزرگ وقتی شما در یک پوزیشن خوب قرار دارید، شما می‌توانید با دست‌های قوی‌تر شرط‌های بالاتری بگذارید، و باعث ایجاد پات‌ های بزرگتر شوید، چرا که دیگر بازیکنان کمتر اطلاعاتی در مورد دست شما دارند.

همچنین تسویه پات‌ های کوچک در پوزیشن‌های خوب، اگر فهمیده باشید که دست شما نمی‌ تواند پات بزرگ را برنده کند، می‌ توانید تصمیم به تسویه پات یا ترک بازی بگیرید، قبل از اینکه اندازه پات زیاد شود.

استفاده از اطلاعات بازیکنانی که در پوزیشن‌های درخواست هستند، بیشترین اطلاعات را در مورد تصمیمات بازیکنان دیگر دارند. این اطلاعات می‌تواند به آنها کمک کند تا تصمیم بگیرند که آیا می‌ خواهند به افزایش اندازه پات کمک کنند یا خیر.

پوزیشن‌های اولیه و اندازه پات بازیکنانی که در پوزیشن‌های اولیه قرار دارند، به دلیل کمبود اطلاعات ممکن است با دست‌ های قوی‌تر شرط بگذارند تا خطر ورود بازیکنان دیگر با دست‌های ضعیف را کاهش دهند. این موضوع می‌ تواند به افزایش اندازه پات منجر شود و تضعیف دست حریف بازیکنان در پوزیشن‌های خوب می‌توانند با افزایش شرط، دست حریف را تضعیف کنند و او را وادار به ترک بازی کنند، و به این ترتیب اندازه پات را کنترل کنند.

سوالات متداول

بد ترین موقعیت بازی پوکر چه می تواند باشد؟

زمانی که هم قبل و هم بعد شما چند بازیکن جایگاه بازی دارند.

در کدام موقعیت در poker می توان با سبک اتکری بازی کرد؟

زمانی که شما درون موقعیت هستید، بهترین زمان برای انجام این سبک بازی می باشد.

5/5 - (5 امتیاز)

admin

دارای مدرک فوق لیسانس کامپیوتر هستم. بنده از سال 2015 فعالیت خود را در زمینه معرفی سایت و البته بررسی استراتژی های پیشرفت سایت آغاز کرده ام. همراه شما در بت سایت فارسی هستم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا