قهرمان مسابقات اخیر فرمول 1 آذربایجان چه راننده ای شده؟

مسابقات فرمول یک بالاترین کلاس مسابقات بین المللی برای اتومبیل های مسابقه تک نفره چرخ باز است که توسط فدراسیون بین المللی اتومبیلرانی برگزار می شود. استفاده از اصطلاح چرخ باز به این دلیل است که لاستیک های این خودروها خارج از بدنه ماشین و از آن جدا هستند. این مسابقات در هر فصل، که به صورت سالانه برگزار می شود، شامل مجموعه ای از مسابقات است که با عنوان گرندپری (Grands Prix) در شهرها و پیست های مختلف برگزار می شود. هر سال این گرند پری ها در سرتاسر جهان در پیست هایی اتومبیلرانی و همچنین در جاده های عمومی بسته برگزار می شود. یکی از این گرندپری ها مسابقات فرمول 1 آذربایجان است که در پیست شهری باکو برگزار می شود.

فرمول 1 آذربایجان چگونه است؟

فرمول 1 آذربایجان چگونه است؟

مسابقه فرمول 1 آذربایجان در روز یکشنبه به تاریخ 12 ژوئن 2022 در پیست شهری باکو برگزار شد. مسابقه در این پیست با 6003 کیلومتر طول، در 51 دور برگزار می شود. برنده مسابقه فرمول یک آذربایجان 2022، مکس فرشتاپن هلندی راننده تیم ردبول بود که در سال گذشته و در مسابقات فرمول یک 2021 قهرمان جهان شد. مقام دوم به سرخیو پرس مکزیکی دیگر راننده تیم ردبول و مقام سوم به جرج راسل از انگلیس راننده دوم تیم مرسدس تعلق گرفت.

فرمول 1 آذربایجان چه قوانینی دارد؟

ماشین‌ های فرمول یک سریع‌ ترین ماشین‌ های مسابقه جاده‌ ای در جهان هستند که توسط بزرگ ترین شرکت های سازنده اتومبیل در دنیا مانند مرسدس، فراری و … ساخته می شوند. رانندگان این ماشین ها باید مدرک رانندگی که توسط فدراسیون اتومبیلرانی تایید می شود را داشته باشند و با انجام تمرینات سخت بدنی و ذهنی برای شرکت و حضور در شرایط سخت مسابقه آماده شوند. قوانین فرمول 1 انگلیس نیز در سایت بررسی شده است.

پر افتخار ترین رانندگان فرمول 1 آذربایجان کدامند؟

پر افتخار ترین رانندگان فرمول 1 آذربایجان کدامند؟

از زمانی که برای اولین بار در تقویم این مسابقات در سال 2016 ، فرمول 1 آذربایجان ظاهر شد، شش جایزه بزرگ در پیست شهر باکو برگزار شده است. این شش مسابقه، شش نفر برنده مختلف داشته است. نیکو روزبرگ اولین مسابقه را در اینجا برد، دانیل ریکاردو در سال 2017 یک پیروزی غیرمنتظره به دست آورد، لوئیس همیلتون در سال 2018 پیروز شد، والتری بوتاس در سال 2019 پیروز شد و سرخیو پرز در آخرین مسابقه اینجا در سال 2021 پیروز شد. امسال هم مسابقات فرمول یک در آذربایجان با پیروزی مکس فرشتاپن پایان یافت. در حالی که هیچ راننده ای بیش از یک برد نداشته است، مرسدس و ردبول هر کدام با سه پیروزی، تیم هایی هستند که بیشترین برد را کسب کرده اند. در این بخش معرفی مختصری از رانندگان برنده این تیم ها خواهیم داشت. افتخارات رانندگانی نظیر فیلیپه آلیوت و کریستین آلبرس نیز در سایت بررسی شده است.

لوئیس همیلتون

سر لوئیس کارل دیویدسون همیلتون که در حال حاضر در فرمول یک برای مرسدس بنز رقابت می کند، تا به حال 7 عنوان قهرمانی جهانی به دست آورده است و رکوردهای بیشترین برد، پوزیشن های قطبی و سکوها را در میان دیگران دارد.

والتری بوتاس

والتری ویکتور بوتاس راننده اهل فنلاند است که در حال حاضر در فرمول یک برای آلفارومئو رقابت می کند. او از سال 2017 تا 2021 در تیم مرسدس بود و از سال 2013 تا 2016 برای ویلیامز رانندگی کرده است. بوتاس 10 پیروزی در مسابقات و 67 سکو کسب کرده است.

سرخیو پرز

سرجیو میشل “چکو” پرز مندوزا، یکی از شرکت کنندگان فرمول 1 آذربایجان است که اصالتی مکزیکی دارد. او در حال حاضر برای تیم ردبول و در کنار هم تیمی اش مکس فرشتاپن در این مسابقات رقابت می کند.

مکس فرشتاپن

ماکس امیلیان ورشتاپن یک راننده مسابقه‌ای بلژیکی-هلندی است که در فصل قبل فرمول یک قهرمان جهان شد. او که پسر جوس ورشتاپن راننده سابق فرمول یک است، امسال در فرمول 1 آذربایجان برنده جام قهرمانی باکو شد.

پخش زنده فرمول 1 آذربایجان

پخش زنده فرمول 1 آذربایجان

پخش زنده این مسابقات از طریق شبکه ورزش صدا و سیما و همچنین در سایت تلوبیون در تاریخ برگزاری اش، انجام شده است. همچنین سایت آپارات و سایر سایت های ورزشی که امکان پخش زنده مسابقات ورزشی را برای کابران ایرانی فراهم کرده اند، مسابقات فرمول 1 را به صورت زنده پخش می کنند. از آنجا که این کشور به ایران نزدیک است، علاقه مندان به تماشای مسابقات اتومبیلرانی می توانند توسط تور فرمول یک باکو که توسط برخی شرکت های هواپیمایی ایران برگزار می شود، این مسابقه را در سال های آینده از نزدیک ببینند.

جوایز فرمول 1 آذربایجان چیست؟

در این فصل تغییراتی در طراحی فنی اتومبیل ها اعمال شده است و همچنین قوانین مسابقات در جهت بهبود شرایط آیرودینامیک اتومبیل‌ها تفاوت هایی داشته است. علاوه بر این امتیازدهی و جوایز نیز شامل تغییراتی بوده است به این ترتیب که برای رانندگانی که تا پایان مسابقه موفق به پیمودن 25% طول مسیر مسابقه شوند بین یک تا شش امتیاز، برای رانندگانی که موفق به پیمودن 50 % طول مسیر مسابقه شوند بین یک تا 13 امتیاز و برای رانندگانی که موفق به پیمودن 75% از طول مسیر مسابقه شوند بین یک تا 19 امتیاز تعلق خواهد گرفت. حداکثر امتیاز نیز برای رانندگانی که موفق به پیمودن بیشتر از این مقدار شوند، در نظر گرفته شده است.

راننده ای که بتواند سریعترین دور مسابقه یا fastest lap را به نام خود ثبت کند نیز یک امتیاز اضافه دریافت خواهد کرد. با این شرایط در انتهای مسابقه، راننده رتبه دهم یک امتیاز و راننده رتبه اول 25 امتیاز کسب می کند، امتیاز سایر رانندگان بین نفر اول و دوم هم ۱۸، ۱۵، ۱۲، ۱۰، ۸، ۶، ۴، ۲ خواهد بود.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. برنده فرمول 1 آذربایجان چه کسی بود؟

    در فرمول 1 آذربایجان 2022 مکس ورشتاپن راننده هلندی به مقام اول رسید.

  2. پیست فرمول 1 آذربایجان چند کیلومتر است؟

    طول مسیر این پیست 6003 کیلومتر است و رانندگان باید در این پیست 51 دور رانندگی کنند.

  3. پرافتخارترین تیم ها در پیست باکو چه تیم هایی هستند؟

    این پیست از سال 2016 وارد مسابقات فرمول 1 شده است و هر کدام از تیم های مرسدس و ردبول 3 بار برنده این مسابقات شده اند.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا