مرور زندگی ایان استوارت قهرمان دهه 50 مسابقات اتوموبیل رانی در جهان

ایان استوارت یکی از رانندگان اتومبیلرانی مسابقه ای است که در دهه 50 در این رقابت ها شرکت می کرده است. او یک راننده تمام وقت و حرفه‌ ای بود و در طول دوران حرفه‌ ای خود به عضویت کامل باشگاه انحصاری رانندگان مسابقه بریتانیا انتخاب شد. با این حال، کار او پس از مجروح شدن هنگام مسابقه در یک مسابقه جاده ای طولانی در آرژانتین در سال 1954 به پایان رسید. این راننده سرعتی ماشین های مسابقه ای جگوار، تنها دو سال به انجام مسابقات اتومبیلرانی حرفه ای پرداخت و در 24 سالگی از مسابقه اتومبیلرانی کناره گیری کرد.

بیوگرافی ایان استوارت

بیوگرافی ایان استوارت

در بیوگرافی ایان استوارت (Ian Stewart) نام کامل او، ایان مکفرسون مک کالوم است که در 15 ژوئیه 1929 متولد شده است و یکی از رانندگان بریتانیایی اهل اسکاتلند بوده است. او در 19 مارس 2017 در سن 88 سالگی از دنیا رفت. در سال 1951، او به همراه دیوید موری، ویلکی ویلکینسون و راننده بیل دابسون، به تاسیس Ecurie Ecosse به عنوان یک تیم مسابقه‌ ای در کلاس جهانی کمک کرد. این تیم اتومبیلرانی اسکاتلندی در سال های 1956 و 1957 برنده مسابقات 24 ساعته لمانز شد. همچنین ماشین های جگوار آبی متالیک این تیم، در سه دوره مسابقات فرمول یک نیز حضور داشته است.

هم تیمی های سابق او، جیمی و جکی استوارت، ران فلاکهارت، و اینس ایرلند بودند و ماشین های مسابقه ای مورد علاقه او به جز جگوار C-Type، جگوار E-Type بود. جیم کلارک یکی دیگر از رانندگان بریتانیایی که به مدت 50 سال و تا سال 2019 رکورددار تعداد برد در گرندپری بریتانیا بود ایان استوارت را فردی بسیار قوی و در پشت فرمان بسیار آرام اما سریع می دانست. بیوگرافی بیل استون و مایک اسپنس نیز در سایت بررسی شده است.

ایان استوارت این اتومبیل ران تا کنون چه افتخاراتی کسب کرده است؟

ایان استوارت این اتومبیل ران تا کنون چه افتخاراتی کسب کرده است؟

برخی از دوستان ایان استوارت به این عقیده داشتند که اگر او به این زودی از مسابقات کناره گیری نمی کرد، بالاتر از جیم کلارک و یا جکی استوارت بود و می توانست رکوردهای زیادی را کسب کند. تنها حضور او در جایزه بزرگ قهرمانی جهان در گرندپری بریتانیا در سال 1953 بود، که در این مسابقه به دلیل نقص در سیستم احتراق ماشین خود، نتوانست مسابقه خود را با تیم Ecurie Ecosse به پایان برساند.

ماشین او دراین سال ها جگوار XK120 بود و در بیان افتخارات ایان استوارت که پس از گرندپری بریتانیا توانست به آن دست یابد، می توان گفت که او تنها در سه فصل در 23 مسابقه از جمله جرسی اینترنشنال و جام ویکفیلد برنده شد. او یکی از سه راننده برتر Ecurie Ecosse برای اولین مسابقه تیم در Charterhall بود که منجر به کسب مقام دوم برای استوارت شد. با تیم مرچیستون بود که استوارت در بیشتر مسابقات خود پیروز شد. او تنها پس از دو سال و شرکت در 25 مسابقه اتومبیلرانی از این ورزش بازنشسته شد. می توانید برای اطلاع بیشتر از نتایج مسابقات ایان استوارت ویکی پدیا را مطالعه کنید.

عکس زیر ایان استوارت را در کنار راننده همکارش در Ecurie Ecosse مرحوم بیل دابسون (در سمت راست) نشان می دهد.

فیلم مسابقات ایان استوارت را در کجا ببینیم؟

فیلم مسابقات ایان استوارت را در کجا ببینیم؟

برای دیدن فیلم های این اتومبیلران دهه 50 باید به گوگل مراجعه کنید، با جستجوی عبارت فیلم مسابقات ایان استوارت به انگیسی می توانید فیلم مسابقات او را مشاهده کنید.

تصاویر این اتومبیل ران را در کجا مشاهده کنیم؟

برای دیدن عکس های ایان استوارت در دوران جوانی و همچنین عکس های او در پیری می توانید نامش را در گوگل جستجو کنید. عکسی که در پائین مشاهده می کنید عکسی از ایان استوارت و همسرش مری الکساندرا کنت است. او پس از کناره گیری از مسابقات هرگز از رانندگی با ماشین های سریع دست نکشید، در آن زمان یک مرسدس 300 gullwing داشت. در دهه 1970، او اولین فروشنده فراری در اسکاتلند شد او همچنان به رانندگی خودروهای عجیب و غریب ادامه داد. از او دو پسر به نام های دیوید و کریستین به یادگار مانده است و و نوه های او رزی، کنستانس، رابرت و دانیل استوارت نام دارند.

سوالات متداول

سوالات متداول

  1. ایان استوارت کیست؟

    ایان استوارت یکی از رانندگان دهه پنجاه مسابقات اتومبیلرانی است که در سال 1929 در اسکاتلند متولد شده است، او در سال 2017 و در سن 88 سالگی درگذشت. او با تیم Ecurie Ecosse و ماشین مسابقه ای جگوار در رقابت های اتومبیلرانی شرکت می کرد.

  2. ایان استوارت چه نسبتی با جکی و جیمی استوارت دارد؟

    این راننده بریتانیایی از هم تیمی های سابق جیمی و جکی استوارت در دهه پنجاه بود و هیچ نسبت خویشاوندی با آن ها نداشت.

  3. ایان استوارت چه سالی در فرمول یک شرکت کرد و چه مقامی کسب کرد؟

    او تنها یک بار در گرندپری بریتانیا در پیست سیلورستون انگلستان، در سال 1953 در این مسابقات جهانی شرکت کرد، اما به دلیل نقص سیستم احتراق ماشین خود نتوانست مسابقه را ادامه دهد.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا